UPOZORNĚNÍ NA TRESTNOU ČINNOST PÁCHANOU NA SENIORECH

Krouna - V současné době je v územní působnosti Královehradeckého kraje registrován zvýšený nápad trestné činnosti páchané na seniorech. Jedná se o poměrně závažný druh kriminality, kdy obětí je osoba vysokého věku, mnohdy fyzicky a psychicky indisponovaná a obtížně se orientující v realitě. Tohoto specifika využívají organizované skupiny pachatelů, kteří pod různými záminkami vnikají do obydlí seniorů, kde následně odcizí veškerou finanční hotovost, mnohdy se jedná o celoživotní úspory. To, že využívají psychické a fyzické indispozice vysokého věku činí tento druh trestné činnosti vysoce společensky nebezpečným. Následné dokazování je vzhledem k výše uvedeným specifickým vlastnostem poškozených velice ztíženo, mnohdy téměř vyloučeno.

Z těchto důvodů je potřebné zefektivnit zejména prevenci této kriminality spočívající v informovanosti seniorů. Zejména je potřebné je seznámit s různými, velmi pružně měněnými, legendami pod kterými skupiny pachatelů navazují se seniory kontakt a získávají jejich důvěru a vnucují se do jejich bytů či domů. Jako nejčastěji používané legendy byly na území Královéhradeckého kraje zaznamenány tyto:

• nabízení různých služeb – kontrola elektrických a plynových spotřebičů, oprava a výměna elektrických a plynových spotřebičů,

• kontrola kvality vody, výměna okapů a okapových svodů, výkopy přípojek, broušení nožů, opravy deštníků,

• zástupci telefonních operátorů, pracovník ČEZ, E-on, odečet měřičů odběru elektřiny a plynu,

• žádost o použití WC,

• žádání vody k napití,

• žádání vody do chladiče motorového vozidla,

• prodej různého zboží – nabídka prodeje dek, kuchyňského nádobí, nožů, příborů, ozdobných deček,

• výkup starožitností a starého nábytku,

• vrácení finančního přeplatku – za přeplatek elektřiny, plynu, sociálních dávek, pojištění při využití těchto legend předkládají bankovku vysoké nominální hodnoty a žádají rozměnění této bankovky,

• předání výhry,

• telefonické oslovení s tím, že se jedná o příbuzného (vnuka) a žádá půjčku – vyzvedává si ji jako kamarád příbuzného, který nemohl přijít osobně,

• napsání vzkazu pro souseda,

• žádost o pomoc – půjčení peněz na zdravotní péči či operaci pro kamaráda – rodinného příslušníka,

• po havárii vozidla, na opravu vozidla,

• sociální pracovnice, pracovnice úřadu – vrácení peněz za léky a následné rozměnění bankovky.

Prosíme Vás touto cestou o zajištění maximální informovanosti seniorů.

Předem děkujeme za spolupráci, jejímž společným cílem je ochrana občanů vyššího věku před výše popsanou a vysoce společensky nebezpečnou trestnou činností.

Krajské ředitelství Policie ČR Hradec Králové